14.17°C

Kryniczki

Atrakcje

Gospodarstwo agroturystyczne 'Burdanówka' to nie tylko doskonałe miejsce na spędzenie urlopu w spokojnej i pełnej uroku wsi Kryniczki ale także doskonała baza wypadowa do zwiedzania barwnych okolic zamojszczyzny i lubelszczyzny.
Image

Izbica-Stok Bobliwo

Położona na obszarze Wyżyny Lubelskiej (Działów Grabowieckich), 12 km na południe od Krasnegostawu oraz 22 km na północ od Zamościa, nad rzeką Wieprz w otulinie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Atrakcyjność gminy podnoszą ciekawe zabytki architektoniczne, m.in. zespół pałacowo - parkowy z I-ej połowy XIX w. w Tarnogórze, Stryjowie i Orłowie Murowanym, kapliczki XVIII-wieczne, zespoły kościołów, w tym najcenniejszy kościół pw. św. Zofii, zbudowany w 1544 roku, mieszczący się w Tarnogórze.

Na uwagę zasługuje również znajdujący się w Izbicy stok narciarski 'Bobliwo'.
Miejscowość Bobliwo to mała i spokojna wieś położona na Wyżynie Lubelskiej, oddalona od Izbicy o około 8 km,  na głównej trasie Lublin-Krasnystaw-Zamość. Na stoku znajduje się wyciąg narciarski, który jest oświetlony i w razie konieczności sztucznie naśnieżany.

Skierbieszowski Park Krajobrazowy

Park jest położony na terenie gmin: Izbica, Kraśniczyn, Krasnystaw, Grabowiec, Miączyn, Sitno, Stary Zamość i Skierbieszów. Głównym walorem krajobrazu Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego jest falisto-pagórkowata rzeźba terenu z systemem głębokich wąwozów, wytworzonych w grubej - miejscami na kilkanascie metrów, warstwie lessu, pokrywających niemal cały Park. W granicach Parku znajduje się wiele cennych zabytków architektury. Należą do nich: półnorenesansowy kościół w Bończy (XVI w.; przebudowany ze zboru kalwińskiego), kościoły w Skierbieszowie (XVII w.) i Surhowie (XIX w.), otoczone parkami zespoły pałacowe i dworskie.

Krasnystaw

Krasnystaw znajduje się na terenie Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych oraz fragmencie Grabowiecko-Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Od 1971 r. w mieście organizowane jest Ogólnopolskie swięto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie". Festiwal odbywa się na początku września i trwa trzy dni. Z zabytków znajdujących się na terenie Krasnegostawu można wymienić między innymi: Barokowe budynki pojezuickie, Pałac biskupi z pierwszej połowy XVII wieku, Poaugustiańskie zespoły klasztorne. W mieście znajduje się także Muzeum Regionalne, zawierające zbiory z dziedzin takich jak m.in.: etnografia, historia, numizmatyka, sztuka i archeologia.

Zamość

Jest jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy".

Najwięcej obiektów zabytkowych skupia się na Starym Mieście. Zamojskie Stare Miasto, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miasto dysponuje rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i gastronomiczną. Oprócz zabytkowego Starego Miasta i Rotundy z muzeami oraz galeriami, ciekawa atrakcja miasta to także jedyny w województwie lubelskim (jeden z trzech po wschodniej stronie Wisły, poza Warszawą i Płockiem) Ogród Zoologiczny im. S. Milera. Atrakcyjność Zamościa podkreśla także uznanie Starego Miasta, jako jednego z "Siedmiu cudów Polski", wybieranych w 2007 roku w plebiscycie ogłoszonym przez dziennik "Rzeczpospolita", spośród 27 obiektów nominowanych w Polsce.

Chełm

Znajduje się na południowy wschód od Lublina, na północ od Zamościa oraz na południe od Białej Podlaskiej, w odległości 25 km od granicy z Ukrainą. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Miasto jest położone na jedynych swojego rodzaju w Europie Środkowej glebach kredowych i wyróżnia się bogatą historią styku trzech kultur polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Przy północno-zachodnim skraju Chełma zlokalizowany jest las Kumowa Dolina, a od strony wschodniej las Borek. Przy wschodniej granicy lasu Borek mieści się liczący 1,12 ha, rezerwat przyrody Wolwinów. W Chełmie znajduje się 5 parków miejskich i 13 pomników przyrody. Występują tu także rzadkie gatunki fauny i flory. Niedaleko miasta zlokalizowany jest Chełmski Park Krajobrazowy. W granicach miasta znajduje się las "BOREK" z oznakowaną ścieżką zdrowia. W mieście powstaje również wiele ścieżek rowerowych prowadzących do okolicznych wsi.

Jedną z unikalnych atrakcji jest możliwość spotkania z duchem Bieluchem podczas zwiedzania niepowtarzalnej w skali kraju kopalni kredy.

Zalew Nielisz

Malowniczo położony pod lasem, otoczony dziką przyrodą, bez wątpienia jest świetnym miejscem do wypoczynku-Zalew Nielisz jest największym zbiornikiem wodnym w województwie Lubelskim (powierzchnia 950 ha). Zalew powstał poprzez utworzenie zapory na rzekach Wieprz Por.

Kąpielisko powstało w 2014 roku i w jego obrębie znajduje się molo spacerowe, mała gastronomia, prysznice, toalety i przebieralnie. Jest tu kąpielisko, molo spacerowe, przystań żeglarska i tor wioślarski o długości 2 km a także wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Krasnobród

Krasnobród to lokalny ośrodek usługowy, uzdrowiskowy i popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy na Roztoczu Środkowym. Latem najpopularniejszą formą wypoczynku jest plażowanie i kąpiel w zalewie położonym nad rzeką Wieprz. Zimą główną atrakcją jest liczący 500 metrów długości wyciąg narciarski na Górze Chełmowej. Trasy zjazdowe są oświetlone, co umożliwia korzystanie z wyciągu do późnych godzin wieczornych.

Wśród zabytków znajduje się tu pałac Leszczyńskich z XVII-XIX w. W tym zespole pałacowo-parkowym funkcjonuje Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka (osiedle Podzamek), gdzie leczone są choroby górnych dróg oddechowych oraz schorzenia narządów ruchu.

Kajaki

Kanukam- spływy kajakowe kontakt: 602199005, www.kanukam.pl

Jeżeli chcecie Państwo ciekawie spędzić urlop to proponujemy wybrać się na pełny wrażeń spływ kajakowy po rzece Wieprz. Spokój, cisza, zapach traw i świergot ptaków i ta bliskość natury sprawia, że naprawdę można odpocząć od zgiełku i hałasu.
•    wyprawa trwa  w zależności od wyboru trasy około 2-3 godzin
•    wiek uczestników  3+
•    stopień trudności- czasem trzeba się „gimnastykować” aby opłynąć leżące konary ( raz śmiesznie a raz niebezpiecznie)
•    nie wymaga uprawnień ani szczególnych umiejętności.
•    pod podanym numerem kontaktowym można uzyskać szereg informacji i wskazówek dotyczących spływu.

W krajobrazie Parku dominują lasy (zajmujące blisko 42% jego obszaru), które są reprezentowane przez: lasy siedlisk podmokłych i wilgotnych, las mieszany świeży, bór mieszany świeży oraz niewielkie połacie boru suchego i bagiennego.
Największą wartość przyrodniczą ma zachowana w naturalnym stanie dolina rzeki Wieprz z meandrami, zakolami i starorzeczami oraz liczne, położone w jej obrębie, rozległe obszary podmokłe, wilgotne łąki, torfowiska i doły potorfowe, gdzie występują wartościowe zbiorowiska roślinności torfowiskowej, szuwarowej i wodnej, a także łęgi i olsy. Na nasłonecznionych zboczach doliny Wieprza, w północnej części Parku, występują murawy kserotermiczne z rzadkimi zbiorowiskami roślinnymi. We florze występuje wiele rzadkich gatunków. Spośród roślin wodnych warto wymienić: wolfię bezkorzeniową, salwinię pływającą, rzęsę garbatą, pływacza zwyczajnego, grzybienia białego oraz ramienice, tworzące podwodne łąki. Wśród roślin torfowiskowych osobliwością jest, rosnąca w otulinie Parku, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz rośliny wilgotnych łąk: kosaciec syberyjski i storczyk szerokolistny. Z roślin kserotermicznych występują w okolicy: dziewięćsił bezłodygowy, miłek wiosenny, zawilec wielokwiatowy, macierzanka Marshalla, czosnek kątowy, mikołajek piaskowy i ożanka właściwa. W runie leśnym na terenie Parku spotkać można takie gatunki, jak: paprotka zwyczajna, lilia złotogłów, kilka gatunków storczyków oraz pnącze kokornak powojnikowy.
Duże obszary terenów podmokłych sprzyjają gniazdowaniu licznych gatunków ptaków wodnych i błotnych. Do rzadkich gatunków, występujących na obszarze Parku należą: błotniak stawowy, bąk, derkacz, rycyk, krwawodziób, rybitwa czarna, zimorodek, podróżniczek, dziwonia. Ssaki reprezentowane są przez występujące tu bobry, dziki, sarny, łosie oraz kilka gatunków nietoperzy: gacek wielkouch, karlik malutki. W Parku występują płazy, przede wszystkim żaby (moczarowa, trawna, wodna, śmieszka, jeziorkowa) oraz ropuchy (ropucha szara, ropucha paskówka). Unikalnym w skali kraju, a jednocześnie najrzadszym chronionym zwierzęciem występującym na obszarze Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego jest żółw błotny.

Atrakcje w obiekcie

Sauna i Bania

...

Kryniczki - Kulig

Organizujemy kuligi ! Gwarantujemy piękne konie z dzwoneczkami, sanie, koce, kiełbasę, coś na rozgrzewkę :) oraz wspaniałą zabawę.

Kulig kończymy wizytą w saunie i gorącej bani z jakuzzi! Zapraszamy!